niedziela, 24 marca 2013

Marcowe nowinki żywieniowe

Czyli w zdrowym ciele zdrowy duch, mniejsze zamulenie i lepsze programowanie.

Ograniczyć węglowodany proste i tłuszcze w jednym posiłku

To jest info z marcowego wydania Perfect Body. Pomijając masę fachowych terminów - w uproszczenie sprowadza się do obserwacji, że od milionów lat jadło się zwierza (białko+tłuszcze) albo roślinki (głównie węgle+trochę białka). I teraz według opisu okazuje się, że tłuszcze i węglowodany proste są inaczej trawione - ba nawet przeszkadzają sobie nawzajem w tej czynności. Tłuszcze są trawione dopiero w jelicie cienkim gdzie przeszkadzają enzymom trawiącym węglowodany. Proces trawienia jest zaburzony, powstają gazy itd. Do tego kwasy tłuszczowe we współpracy glukozą i węgli szybciej budują tkankę tłuszczową (nie, nie idzie w cycki). Kto chce niech zweryfikuje informacje.

Zakwaszenie organizumu

Zakwaszenie to poniekąd takie zasyfienie organizmu. Gdy organizm jest zakwaszony w komórkach zaczynają się rozmnażać mikroorganizmy i inne bakterie, zmniejsza się regeneracja i wchłanialność witamin oraz minerałów. Organizm próbuje zrównoważyć tzw. pH kradnąc minerały między innymi z kości i zębów (te pierwsze zaczną się łamać a te drugie psuć). A później nawet pojawia się depresja i zmniejszona odporność psychiczna.

Co zakwasza organizm :

  1. Najbardziej ponoć piwko - czasem zabawnie jest się w ten sposób zakwasić ale żeby zmniejszyć destrukcje organizmu trzeba zarzucić jakąś sałatkę czy inną zieleninę.
  2. Nikotyna - tego nałogu nigdy nie rozumiałem
  3. Czekolada (nawet gorzka), orzechy , ryby, jajka, ryż, sól, słodziki, napoje gazowane - tutaj niektóre produkty są akurat pożyteczne dlatego warto zarzucić trochę roślin aby odczyn z kwasowego zmienić na zasadowy
No i zakwasza bardzo stres. Tutaj może pomóc przypomnienie sobie, że jesteśmy bandą gadających małp popie**alajacych na organicznej skorupie poprzez galaktykę. W kontekście tak sformułowanej rzeczywistości fakty, że na podłodze w kuchni źle ułożyły się płytki albo, że znowu nie wyjadę na riwierę by pochwalić się znajomym powinny przestać być stresogennymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz