poniedziałek, 23 marca 2015

Warsztaty,insulina i dźwignia emocjonalna

W zeszłym tygodniu odbyły się trzy eventy edukacyjne.
Mam z nich foty.
Foty można podzielić na dwa rodzaje
Foty z logiem
Foty bez loga
Można umieścić foty bez loga - są one przyjemne i nic poza tym
Można umieścić foty z logiem
Być może stworzą one dodatnie sprzężenie zwrotne pomiędzy jednostką generującą wartość edukacyjną a firmą, która czerpie wartość marketingową
Co może doprowadzić do nasilenia tego procesu
Co jest dobre
Ale
O firmie słyszałem, gdzie na spotkaniu ludzi z krwią w kolorze błękitu (w to uwierzyli bo sami sobie nawciskali kitu)
Decyzja zapadła by wszelka forma dzielenia się treścią z internetem byłą centralnie kontrolowana
W czasie gdy na twitterze idzie 1000 branżowych tweetów na sekundę
Centralne sterowanie
W czasie gdy w net leci 100000 lajków an sekundę
Centralne sterowanie
POWO-KU*WA-DZENIA

Wracając do edukacji

Jeszcze raz dzięki dla Marcina Grzejszcza­ka i Lukasza Szczęsnego za warsztat z mikroserwisów. Poznaliśmy wiele fajnych narzędzi.

Dzięki dla Marka Śmigielskiego za prezentację o Dockerze :

I warsztaty ze scali :

Najbliższy czas

  • Chyba największym wydarzeniem w kwietniu na JUGu będzie występ Jacka Laskowskiego : meetup
  • Ale nie zapomnijmy o innych. 9 kwietnia Marcin Korniluk opowie o Material Design in Practice : meetup (trzeba kalendarz uaktualnić)
  • Pod koniec kwietnia (w Końcu) warsztat! Piotr Zalewski z Cybercom i Grails. Już jest komplet 20 osób także ta technologia też się cieszy zainteresowaniem : meetup
  • A za tydzień pyknę podstawy OOP w Scali. Myślałem, ze gdzieś będę jechał a chyba nie będę : meetup

Pizza na warsztatach

Pizza jest łatwa w obsłudze logistycznej ale na dłuższą metę trzeba znaleźć inne źródło żywienia.
http://www.kuchnia-kuchnia.pl/pl4/teksty1037/wplyw_jedzenia_na_reakcje_hormonalne_organizmu

Niedobór glukozy określany jest jako hipoglikemia lub niski poziom cukru we krwi, powoduje on zmęczenie psychiczne, wywołuje senność która występuje zwłaszcza po spożyciu posiłku lub napoju bogatego w węglowodany. Wątroba nie może jednak tak po prostu uzupełnić glukozy korzystając ze zmagazynowanych zapasów. Zbyt gwałtowne wydzielanie insuliny następujące po spożyciu tych posiłków, uniemożliwia uzupełnienie we krwi glukozy, a to powoduje „wyłączanie się” mózgu.

Wykres na czerwono to niezdrowe nawyki żywieniowe większości ludzi, u których w diecie dominują cukry proste występujące w przetworzonej żywności jak batoniki czy słodkie napoje. Do teog coś było ze wzmacniaczami smaku i tłuszczami trans zawartymi właśnie w pizzy. Zdaje się, że one w długim okresie zwiększają insulinoodporność komórek czy coś takiego. W każdym razie jeśli ktoś ma niski poziom glukozy we krwi to po takiej pizzy pewnie jebnie się spać.

Alternatywnie można jako źródło cukrów używać węglowodanów złożonych jak ryżu brązowego, kaszy itd. Węglowodany złożone są trawione dużo dłużej przez co nie powodują nagłego wyrzutu insuliny. Do tego błonnik z surówki może przedłużyć cały proces trawienia rozciągając wyrzut insuliny. No i gdy poziom glukozy jest na optymalnym poziomie kolejne posiłki nie powinny powodować senności.

Można jeszcze spojrzeć na to : http://pawelwlodarski.blogspot.com/2012/07/bazodanowy-model-hipotezy-insulinowej.html.

Dźwignia emocjonalna

I na koniec technika motywacyjna do nauki, która zwie się "dźwignią emocjonalną"(emotional leverage) i została zaczerpnięta od światowej sławy mówcy motywacyjnego - Tonego Robinsa.

Jakkolwiek ponieważ nie mogę znaleźć żadnego linku, więc może to się inaczej nazywało i nie był to Tony Robins. W każdym razie idea jest prosta.

  1. Mamy sytuację 1: w której aby dokonać zmiany należy włożyć weń pewien wysiłek. Ponieważ działa Homeostaza,strefa komfortu, lenistwo itd., więc o zmianę trudno
  2. Dążymy do sytuacji 2 : w której utrzymanie obecnego stanu wymaga od nas więcej energii aniżeli dokonanie zmiany
Brzmi bardzo abstrakcyjnie, więc przykład - ten będzie dobry dla introwertyków.

Strach przed podejściem do obcej osoby. Podejście (zmiana) to wydatek energetyczny. Pozostanie w danym miejscu - Homeostaza - oszczędzanie energii.

Teraz wyobrażmy sobie, że ktoś tak sprytnie szturcha tę obcą osobę w ramię, że ona myśli iż to my zrobiliśmy
W tej sytuacji jest tak dziwnie i niezręcznie, że tak naprawdę nie zrobienie niczego wymaga od nas więcej wysiłku niż powiedzenie czegokolwiek. I tak dochodzimy do sytuacji, gdzie zmiana jest łątwiejsza w wykonaniu aniżeli pozostanie w status-kło.

Podobną technikę można wykorzystać by zmotywować siebie do wystąpień publicznych bądź to przez deklaracje, ze to zrobimy (wtedy wycofanie się to dodatkowy wysiłek psychiczny). Bądź też dajemy znajomej osobie 1000 złotych i może ona oddać nam je tylko po wystąpieniu.

W wersji HARDCORE ta technika kołczingu i motywacji zaprezentowana jest w poniższym filmiku od sekundy 0:48 do gdzieś tak 2:00.

Udanej zabawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz